Ναυαρχίδες......2006
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μεταπτυχιακά

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Σε έχει απασχολήσει το θέμα του μεταπτυχιακού μέχρι στιγμής;

Μεταπτυχιακά Vote_lcap50%Μεταπτυχιακά Vote_rcap 50% 
[ 1 ]
Μεταπτυχιακά Vote_lcap50%Μεταπτυχιακά Vote_rcap 50% 
[ 1 ]
 
Σύνολο Ψήφων : 2
 
 

Μεταπτυχιακά Empty Μεταπτυχιακά

Δημοσίευση από nafphgesa Τετ Μαρ 26, 2008 3:03 pm

Έχετε σκεφτεί καθόλου τι θα κάνετε μετα το πέρας των σπουδών σας στο ΕΜΠ;
Οι περισσότεροι φαντάζομαι θα συνεχίσετε για μεταπτυχιακό, ίσως και διδακτορικό. Smile Και η ερώτηση είναι, θα το κάνατε στο ΕΜΠ ή σε κάποιο Πανεπιστήμιο του εξωτερικού; Και θα έχει άμεση σχέση με το αντικείμενό μας ή θα είναι κάτι άλλο, πχ Οικονομικά; Έχετε βρει ήδη κάποιο πρόγραμμα που σας αρέσει και ταιριάζει στην εικόνα που έχετε για την επαγγελματική σας πορεία;


Προσωπικά, για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα... Χωρίς να είμαι σίγουρη, ο βαθμός πτυχίου που χρειάζεται για να σε δεχτούν σε κάποιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα είναι από 6 (?) και πάνω. Ωστόσο, έχω αποφασίσει να αρχίσω να το ψάχνω το θέμα λίγο περισσότερο (να ξέρουμε και που βαδίζουμε! Very Happy ), κυρίως για Πανεπιστήμια σε χώρες της Ευρώπης και λιγότερο της Αμερικής... Έχω ακούσει πάντως ότι τα καλύτερα Πανεπιστήμια για αυτό που θέλουμε βρίσκονται Αγγλία, Γερμανία και Αμερική-ισχύει;
nafphgesa
nafphgesa
Nayarxides User
Nayarxides User

Αριθμός μηνυμάτων : 152
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2008
Ηλικία : 35
Τόπος : Μαρούσι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μεταπτυχιακά Empty Απ: Μεταπτυχιακά

Δημοσίευση από Webhunter Τετ Μαρ 26, 2008 3:10 pm

Σίγουρα εξωτερικό, θέλει πάνω από 7.2 πτυχίο και φυσικά δεν θα έχει καμία σχέση με Ναυπηγική...αλλά, με Αεροναυπηγική, Μηχανική και τέλος Πληροφορική. Αυτά σε Αγγλία, Γερμανία, Πολωνία!

Επαγγελματική πορεία, δυστυχώς, μετά τα 33, αυτό συνεπάγεται και οικογένεια την ίδια περίοδο, αλλά θέλουμε κάτι στη ζωή μας, όχι να μαζεύουμε τα αποφάγια των άλλων.
Webhunter
Webhunter
Site Monster
Site Monster

Αριθμός μηνυμάτων : 75
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2008
Ηλικία : 37

http://enthusiastscorner.high-forums.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μεταπτυχιακά Empty Απ: Μεταπτυχιακά

Δημοσίευση από Tetragrammaton Τετ Μαρ 26, 2008 10:35 pm

Εγώ εκτός απροόπτου το ψήνω για το πολυτεχνείο της Ζυρίχης (νομίζω ότι λέγεται EDH ή κάπως έτσι τεσπα). Είναι από τα καλύτερα της Ευρώπης και πρακτικά τα μεταπτυχιακά του δεν ειδικεύονται σε κάθε κλάδο αλλά είναι γενικώς για μηχανικούς.

Tetragrammaton
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης